
Sveriges bloggelit kommer ge mig inre blödningar..
23 oktober, 2012 | Kommentera (4)Men alltså nej!
Jag MÅSTE verkligen sluta läsa bloggar innan jag får inre blödningar av frustration och segnar livlös ned här på golvet.
Om jag får en sista önskan innan dess, är det att få hålla en liten, om än bara en liten, kurs med sveriges blogg-elit angående vad det är dom rekommenderar hundratusentals unga att kleta in sig med egentligen.. Idag är det Kissie som åsamkat mig vad som känns som en mindre hjärnblödning..
Men det är klart, när företaget lyfter fram 100% petroleum på f r a m s i d a n av produkten och låtsas att det är något bra, istället för att dölja det i liten text på baksidan som det gamla knepet för att dölja skiten man häver i, är det kanske inte så lätt att veta att det där betyder 100% mineralolja.
…Och att mineralolja inte innehåller någon näring alls, utan enbart täpper till huden, hårstråna och hårsäckarna och därmed mer troligt får dig att tappa fransarna snarare än att förlänga dem.
…Och att det torkar ut huden där det appliceras och dessutom är extremt svårnedbrytbart för naturen eftersom de framsälls från fossila råoljor (samma som motorolja och bensin utvinns från) är ju bara ännu en parantes liksom..
…Och att användande av mineralolja visat sig kunna ha ett samband med ledsjukdommar är väl inte heller något att reflektera över klart..
Så NEJ! Smörj er för guds skull inte med vaselin. Någonsin!
Budget-tips ala vixter för länge ögonfransar:
Ricinolja, kostar typ 70 spänn i hälsokosten, och funkar hur bra som helst.
Du är så himla bra. Tycker att du borde skriva en bok! I stil med Badskumt. Jag skulle köpa den.
Men oj, tack så mycket fina du! En bok, ptja det kanske ska bli nästa dröm =)
Vickan! Kan du inte skriva ett inlägg o tipsa om shampoo? 🙂 Så man har några att välja mellan 🙂
Jomenvisst kan jag göra det! =)