Alltså... Semester finns det något bättre?! Ledig, fri och massa tid till att göra bara det man vill 🙂 Bara vara och ta dagen lite som den kommer är skönt.. men att få fylla dagarna med en massa härliga aktiviteter ute är ännu skönare. För mig är det energi. För mig är det glädje. För mig är det livet.
Jag fascineras väldigt ofta av naturen och krafterna som finns i de element som den till stor del består av. Kraften och energin som finns i vind (luft) och vatten. Kraften och energin i mäktiga landskap (jord). Kraften och energin naturen ger oss. Det ger mig en känsla av frihet men också en känsla av att vara väldigt liten i något stort. I något vi inte kan påverka men faktiskt kan använda och utnyttja. Jag är tacksam för att ha den möjligheten!
Den senaste veckan har jag varit på roadtrip i Danmark och Norge med en väldigt härlig vän som också gillar att vara aktiv på semestern (som tur är har jag många fina vänner som älskar det lika mycket som jag ?) Hittills har mycket handlat om surf. Vi har kitesurfat i Lökken och i Stavanger. På fantastiska stränder som helt klart är jämförbara med flera av dem jag varit på i andra kanske mer "exotiska" länder. Igår fick jag dessutom lite efterlängtad vågsurf även om det mesta handlade om paddling i ett ganska stort stök av vågor och strömt vatten.. men det har sin tjusning det också ? Surfsemester på Skandinavisk mark får helt klart mer än godkänt.
Nu drar vi vidare mot andra aktiviteter ett par dagar och ger oss in i landet för att ta oss en tur uppför... Om allt går enligt plan och vädret är med oss så ska vi imorgon försöka oss på det här 🙂 Det finns två sätt att ta sig upp för Trolltunga, denna väg är lite mer krävande och det blir en utmaning för min del. Höga höjder vid branta stup kan få mig att fega ur lite men varför göra det enkelt för sig.....?!
Ser fram emot att fascineras mer av naturen och få fortsätta använda min kropp. Göra av med energi. Ge den energi. Uppleva energi.
Amen to that! Heja naturen! <3
Naturen är magisk??