Hur är det att ha gård och hur får ni det att gå ihop? Axlar ni arbetet?
Frågorna fick jag via mejl här om dagen av en tjej som heter Anna. Hon gick själv i gårds-tankar och hade funderingar kring den ekonomiska biten, samt hur pass mycket arbete vi lägger ner.
- Att ha gård ger och tar ständigt i energi.
Vårt mål är att så småningom ta upp mot 80% av den maten vi äter från gården. I dagsläget ser det inte ut så, och både jag och min man arbetar vid sidan om gården. Själva gården drar endast in en liten summa idag, genom det hus vi hyr ut, samt lite försäljning av djur (lamm och höns som livdjur) och mindre produkter från gården (ägg).
Vi har många utgifter, och min man är den som arbetar mest vi sidan av med ledarskapsträningar. Yogan är ett litet extra tillskott (som ska utvecklas).
Tanken är att utveckla gården och att som sagt bli mer självförsörjande och få in mer ekonomi från gården.
Ställ in dig på att det är riktigt mycket jobb med en gård. WWOOFarna hjälper till om somrarna och vi är mycket nöjda med deras insatser. Visst, vi axlar arbetet på gården. Men all den extra hjälp vi kan få är guld värd. Gården är som en levande organism som ständigt ger och tar i energi.
Vänliga Hälsningar
Julia Lindeborg