Trööööött! Dödstrött. Nu har vi kommit in i den perioden som jag kallar "svarta-polotröj-träsket" vilket innebär att det enda jag orkar ta på mig på morgonen är en svart tröja, helst polo, och svarta byxor. Längre än så orkar inte hjärnan kombinera kläder och färger.

När jag plockade fram dojjorna på gymmet insåg jag att jag var lite väl färgmatchad.
Färgglada träningskläder till skillnad mot de vanliga kläderna.
Tricket att orka träna
När man är så trött är det inte särskilt lätt att pallra sig iväg till gymmet. Särskilt inte när passet börjar klockan åtta på kvällen. Men jag har ett trick. (Har jag berättat om det förut?)
Jag sätter på mig träningskläder direkt när jag kommer hem från jobbet! Jag tänker inte på träningen eller att sticka iväg sent utan jag bara sätter på mig kläderna. Som i trans. Halvt i koma. Att alla mina träningskläder är färgglada gör ju inte saken sämre.
Sen börjar man piggna till. Lite mat och lite stoj hemma så längtar man iväg till gymmet där det är lite lugnt och skönt 🙂
Igårkväll blev det ett cirkelfys-pass som gav massor av endorfiner!
Orange antiinflammatorisk smoothie
Supergod och nyttig smoothie till eftermiddagsfikat. Räcker till två.
2 morötter
1 apelsin
1/2 dl frysta havtorn
1/4 citron
1 dl kokosmjölk
1-2 dl vatten
ingefära
gurkmeja
nyponpulver
toppat med hampafrön
Du har kokosmjölk i mycket. Någon speciell anledning till detta val?
Ja flera anledningar 🙂
1. Jag har högt kalcium (som de flesta svenskar)
2. Jag tror inte komjölk är det bästa för oss.
3. Jag gillar kokosmjölk
Använder en del mandelmjölk oxå som omväxling. Dock dricker jag endast vatten och äter ej fil eller ost.