För någon vecka sedan blev både jag och dottern dåliga i magen. Dottern kräktes men jag mådde istället dåligt i två dygn. Vi blev sjuka samtidigt och vi hade inte träffat några personer som kunde smittat oss - vi hade helt enkelt inte träffat samma personer. Vi hade inte heller ätit samma saker... varken till frukost, lunch eller middag.... trodde jag, tills jag kom på att hon gjorde en hallonsmoothie och jag åt lite hallon i en skål. Frysta hallon.
Kräksjuka i hallonen?
Så hallonen hamnade i karantän. Jag kokade allihopa så fort jag bara hade tid.
Men hur gör man? Var anmäler man sånt? Ska man lämna in påsen för analys?
Det var ju inte så länge sen man blev varnad för kräksjukebaciller i hallon. Men sen när de hittat källan så blir man ju "slö" igen och börjar äta frysta hallon som vanligt. Det är ju så jobbigt att behöva koka dem. De blir ju inte lika goda då heller.
Frys i glasburk eller som istärningar
Mitt tips är i alla fall att koka hallonen och när de svalnat lite - hälla dem i små glasburkar (typ små sillburkar) som man kan värma i vattenbad när man behöver dem, eller i istärningslådor - för att sen ploppa ut dem ur istärningslådan och förvara dem i en glasburk i frysen.
Svenska hallon
Läste på Livsmedelsverkets sida att magsjukeviruset aldrig hade drabbat svenska hallon - så nu gav jag mig ut på hallonjakt. Jag har även planterat egna hallonbuskar hemma, men de har inte börjat ge ordentlig skörd än. Men fy, vad dyrt det är med svenska hallon. 120 kronor kilot kostade de jag hittade. Inte ens eko.
Nä jag går över till blåbär nu! Svenska blåbär. Mycket mer prisvärt.