Igår var jag på akupunktur för smärtan i axeln. Och jag måste vara gjord för akupunktur för axeln "svarade" direkt och musklerna slappnade av så värken kunde släppa sitt krampaktiga tag.
Orsaken kvar
Smärtan försvann men orsaken - axeln knäpper i ytterläge, när jag sträcker armen ovanför huvudet eller drar armen bakåt som när man öppnar en dörr. Men nu kan jag i alla fall fungera hyfsat normalt. Att jobba framför skärmen - med de vanliga armrörelserna - hade varit totalt omöjligt i lördags.
Värma upp rotatorcuffen
Hemligheten att hålla axlarna i trim är att värma upp rotatorcuffen. Det görs bäst i "kabelmaskinen" med lätt vikt, så här:
Träningsschemat för veckan
Denna vecka ser det inte riktigt ut som vanligt på schemat. Jag är orolig för att skada axeln igen, jag är trött och yr och jag har galet många saker inplanerade. Men träningen ska naturligtvis hinnas med.
Måndag: Ett lätt styrkepass för armar. Powerwalk i 1 timme.
Tisdag: Först ska jag till frissan å fixa barret! Sen är det möte, sitter med i planeringsgruppen för ett lopp som heter Hälsoloppet. Efter det blir det antingen styrketräning eller powerwalk - beroende på vad klockan har hunnit bli. Gymmet stänger vid 21.30.
Onsdags: Styrketräning ben, bröst, triceps - eller powerwalk - beroende på vad jag tränade på tisdagen. Ska även trycka in ett besök hos farbror Ortoped som ska bedöma hur trasiga mina menisker är.
Torsdag: Styrketräning rygg, mage, biceps
Fredag: Halloweenpartaj! Hoppas hinna med lite konditionsträning innan. En halvtimme ska man väl ändå kunna trycka in?
Lördag: Styrketräning ben, bröst, triceps
Söndag: Styrketräning rygg, mage, biceps