Snabbaste och enklaste sättet att baka frukostbröd är att göra det i baguette-form har jag kommit fram till. Att stå och rulla små frallor tar betydligt längre tid och att göra en limpa i en brödform tar istället lång till att grädda.
Så snabbaste sättet att få brödet färdigt är att lägga degen på ett bakplåtspapper och rulla ut det i pappret. Därefter så skär jag det i bitar, men det är ju valfritt om man vill göra det före eller efter gräddning. Jag vill ha mitt i frysen i portionsbitar så för mig funkar det bäst att skära bitarna före jag gräddar det.
Receptet
2 ägg vispas poröst
25 gram smält kokosolja
1 dl pofibrer
1 msk fiberhusk
2 dl mandelmjöl
1 tsk bakpulver
4 msk bovetemjöl
1 msk ljusa psylliumfrön
salt
och så vatten tills det blir en lagom tjock deg. Jag häller successivt på vatten tills jag är nöjd med konsistensen. Degen får även stå och svälla lite efter jag blandat till den.
Ugn 200 grader cirka 20 minuter.