Nej, svarar du säkert. Men jag skulle ändå vilja uppmana till diskussion, för när alla vänliga uppmaningar eller andra lokrop har tagit slut och ändå ingen kommer och äter hur gör du då? Jag tänker i hemmet i första hand.
Jag vill lyfta dessa punkter
- Mat finns tillgänglig nära på 24/ 7 - så varför ska vi tvungas att äta när vi inte vill?
Det är ju bara att gå och värma en Gorby när man själv vill? Är det Ok? - Om inte alla äter samtidigt, kommer den som är hungrig styra agendan över dagen. Eller vad tror du?
Jag är hungrig, jag vill äta nu. Nä jag ska inte gå ut, jag ska äta - Det är lätt hänt att ditt hem förvandlas till en resturangverksamhet där någon alltid äter och du blir kocken, servitrisen och diskaren som Gud glömde när han skapade våra Fackförbund.
- Den som är kock hemma hos dig, lagar mat som hen vill att alla ska äta. Tänk om det är så. Tänk om det finns en baktanke med maten, den maten kan vara bra för dig? Tänk om den är "anpassad för dig" , tänk om den maten gör dig pigg, fräsch och vital? Frisk och kry. Maten som lagas till dig är din medicin, så byt inte ut den mot något fryst. Någon bryr sig om dig och vill att du ska bli frisk.
Kan man tvinga någon att äta mat, kan man tvinga någon att lyssna på musik, kan man tvinga någon att klä på sig, att åka vagn. Nä det kan man ju inte. Eller? Nej. Hunger borde väl komma inifrån och inte ett tvång utifrån. Men å andra sidan kan vissa människor, som har en hunger som kommer plötsligt, behöva en ledande hand och faktiskt "tvingas" äta på regelbundna tider för att få ordning på sitt eget autonoma system. En kollega till mig var lite ovan med att äta lunch, men tvingade sig själv. Hon glömde bort det, struntade i det eller bara jobbade över lunchen och åt inte. Hon fick sätta en klocka för att faktiskt gå och äta. Detta hjälpt faktiskt, trots att Charlotte alltid var glad och sällan lockades av klockan tre Kexchokladen.
Ett jämnare system inne i dig
Att äta - vissa kan behöva lite extra hjälp med att komma ihåg - är en grundförutsättning för att din kropp ska fungera som den ska.
Din kropp behöver din hjälp att kunna hjälpa dig.
Jag tipsar om liknande inlägg
7 anledningar till att äta innan du är hungrig