Det verkar gå en riktig förkylningsvåg nu, alla runt mig är riktigt förkylda och så även jag. Avskyr att vara förkyld, speciellt på sommaren... Det går ju så segt då, man blir liksom aldrig riktigt av med eländet! Egentligen har jag i grunden ett riktigt kasst immunförsvar men med hälsokost och sundkost har jag lyckats bygga upp ett riktigt bra! Naturligtvis åker jag också dit ibland som nu tillexempel. Jag kan bli så sur över det här, träningen förstörs, matlusten blir rubbad och sömnen är under all kritik. Usch! Jag ska därför tipsa om hur jag brukar kurera mig och det brukar alltid funka för mig (peppar, peppar..).
Dunderdrinken - 20 droppar av Echinaforce, 20 ml osötad tranbärsjuice och 15 ml kollodialt silver tillsammans med 2 dl vatten. Detta dricker jag 2 gånger dagligen tillsammans med de bästa tabletterna jag vet, Propex express och ingefärakapslar! Detta brukar göra susen för mig iaf!
Tranbär innehåller mycket C-vitamin och är bakteriedödande, echinaforce innehåller röd solhatt som är bakteriedödande och bygger upp immunförsvar. Propex express är riktigt grymma tabletter som innehåller bland annat fläder. Ingefära kan verka smärtstillande och motverka illamående.
Hur har jag gjort för att bygga upp mitt immunförsvar då?
Jo, jag tar dagligen probiotiska tabletter. Dessa bygger upp kroppens försvar, gör magen mer motståndskraftig och hjälper kroppen att ta upp näring. De flesta i dagens samhälle har brist på dessa, därav alla magproblem och dåliga immunförsvar.
Jag ser till att äta nyttigt och varierat, rätt fett och rätt kolhydrater, mycket frukt och grönt, fibrer och undviker halvfabrikat. Eftersom vitaminer och mineraler förstörs vid värme och kyla tar jag även ett vitamintillskott, TNT från Great Earth. Detta är det som utgör den del som bygger upp mitt immunförsvar. Sedan satsar jag även på att sova ordentligt! Är lite dålig på att dricka vatten faktiskt men det försöker jag verkligen bättra mig på! 🙂
KRYA PÅ ER NU!