Jag och barnen är galna i smoothies i all dess smaker.
Till frukost, mellis, fika eller närsomhelst.
Smakerna varierar beroende på vad vi har hemma, kosttillskotten varierar och yoghurtsmaken varierar. Det som är så underbart med smoothie, du kan göra det på så mycket eller lite.
Idag körde vi en mango och banan smoothie ihop med vaniljyoghurt,D-vitamin, Holistic Reds som jag tidigare berättat om kör vi rätt hårt på för tillfället, lite probiotika och en skvätt kolloidalt silver.
Vinterkräksjukan har nått Västerås REDAN och jag hoppas innerligt att vi slipper magsjuka i år men det är svårt att skydda barn som stoppar händerna, saker och annat i munnen. Lättare som vuxen att skydda sig men jag gör det jag kan!
Har ni tips på någon god smoothie för vuxna och barn så hojta gärna till!
Vi älskar mango, morot, banan och ingefära, gurkmeja smoothie här ☺ med linfröolja, och havremjölk.
Sen kör vi gärna grönkål och äpple och ingefära. Kryddas gärna med lite kanel och kardemumma. Också havredryck bas.
Sen kan väl ingen motstå en god banan, blåbär och vaniljpulver smoothie med havremjölk eller mjölk eller naturell yoghurt bas. Men den är ju mer godis😜
Oooh eller apelsin och banan och mango med mjölk. Herregud inte att glömma granatäpple och hallon smoothie. Alltså smoothie är gott!
Tack för alla tips, ni verkar också vara smoothie fantaster! 😀
Ha en fin dag Denise!