
Recept på tortillapizza med teriyakisås *mums*
3 mars, 2014 | Kommentera (0)När jag jobbar hemma så är det ofta med 15 minuters varsel som jag behöver fixa mina måltider. Jag har alltid ingredienser för raw sallader hemma, och vad mycket mer kan man önska? Jo, ibland variation. 🙂
Idag gick kvarten åt att göra en jätteenkel favorit.
EKO TORTILLAPIZZA med TERIYAKISÅS
Ingredienser:
Ekologisk tortilla
Teriyakisås
Fetaost (alternativt någon vegansk variant)
Små ekologiska kvisttomater, eller andra grönsaker man tycker om och har hemma
Sallad:
Färsk spenat
Groddar
Tamarirostade pumpafrön
Olivolja
GÖR SÅ HÄR:
Sätt ugnen på 220 grader.
Bre ut teriyakisås på ett tortillabröd. (Det bästa tortillabrödet är groddad majstortilla, men går det att finna i Sverige? I wish!!) Det är en oväntat supergod smak på pizza i stället för tomatsås! Sprid fetaost och grönsaker. Grilla snabbt mitt i ugnen på 220 grader. Cirka fem minuter.
Salladen ska ha rikligt med olivolja. Mina tamarirostade pumpafrön är en annan favorit:
TAMARIROSTADE PUMPAFRÖN
Torrosta pumpafrön i en stor stekpanna. När pannan och fröna uppnått en hög temperatur, stänk över rikligt med tamari och fortsätt rosta tills vätskan har dunstat. Låt torka på bakplåtspapper. Förvara i glasburk. Otroligt gott på gröt, sallad, frukt!
Lämna ett svar