
Premiären av Big Hero 6!
27 januari, 2015 | Kommentera (0)I söndags var det premiär på Rigoletto för den nya Disneyfilmen Big Hero 6! Benjamin Wahlgren gör en av rösterna och jag måste säga Wow!! Bra jobbat Benji, filmen och rösterna var grymma!
Det jag gillar med Disneyfilmer är att de alltid lyckas få med en bra moral och ett fint budskap i sina filmer. Den här filmen handlade inte om att hitta kärlek utan den handlade om vänskap, rättvisa och att godhet alltid vinner i längden. Väldigt fin och spännande historia. Tack Subito event för en fantastisk premiär.
Hej hej här är vi! Petter, hans kusinbarn Elsa och Hugo och så jag! Det var jättemysigt att ta med sig barnen på bio, de tyckte också att filmen var kanoooon!!
Det är bra att karaktärerna var gjorda i lite olika kroppsstorlekar. Dock tycker jag att de i överlag är aaaalldeles för smala. Borde vi inte ha lärt oss av Barbieidealet att göra hjältar och förebilder för våra barn som har hälsosamma kroppar.. Det tror jag vi skulle vinna på i längden.
För så här vill vi ju inte att barn ska tänka.. 🙂 Gör om, gör rätt!
Lämna ett svar