
Att lämna och starta på nytt
14 mars, 2014 | Kommentera (0)Imorgon är det visning på min lilla lägenhet här i Norrtälje. Det är både vemod och sorg uppblandat med en stor lycka och glädje i det här med att byta bostad. Jag tror att det är något många känner igen sig i. Jag flyttade till min nuvarande lägenhet i årskiftet 2007/2008 efter många år i Stockholms innerstad. Norrtälje är min födelseort och det är här jag alltid haft min familj, så jag blev en hemvändare kan man säga även fast avståndet Norrtälje-Stockholm endast är sju mil.
Lägenheten jag bott i har varit min stora kärlek och trygghet i livet efter de turbulenta och intensiva åren i Stockholm. Min lillebror arbetade i den byggfirma som byggt huset, så det finns i varje vrå något han snickrat på och fixat till, så det är också därför lägenheten har haft så stor betydelse för mig rent känslomässigt. För ett antal år sedan utbildade jag mig till sorgearbetare och på den kursen diskuterade vi olika typer av sorg. Det finns sorg i skilsmässor, dödsfall och olyckor, men även i att lämna ett tryggt hem för att börja om i ett nytt. Jag tror att jag kommer att känna lite sorg efter att jag sålt och lämnat min lägenhet. Nu vet jag att något fantastiskt och underbart kul väntar, så jag skall inte “rita fan” på väggen, men jag är medveten om att dessa känslor kan uppkomma.
Både Tony och jag pratar om detta ofta. Han är ju i samma situation, men han lämnar en stad(Nyköping) där han har känt sig trygg och bekväm med vänner och jobb. Så för honom blir det en större grej, även fast Nyköping finns i närheten. Jobbet för honom blir inte bara själva flytten, utan också att bekanta sig med en ny stad och hitta sina “egna” vänner att socialisera med utan mig. Det är viktigt att även fast vi är två, så måste var och en ha egna vänner och ett eget “rum” i livet. Men det kommer att gå bra, han gör succé bland mina vänner och familj, och med dem kommer vänner som jag inte känner men som han kommer att finna sin plats hos.
Nu är det dags att svida, ikväll skall jag till Let´s Dance och se vad min blivande man pysslar med.
Trevlig helg på er alla!
/Alexander
Postad: 14 mars, 2014 Av: Tony Irving & Alexander Kategori: Allmänt, Dans, Fritid, Let´s Dance, Livet, Nyköping, Tankar, Vänner, Vardag | Etiketter: bostad, Norrtälje, Nyköping, sorg, vänner | Kommentera (0)
Lämna ett svar