Eva Rusz svarar
Jag tycker inte du skall fastna vid om du har gjort något fel. Utifrån din beskrivning så verkar din vän ha hamnat i en krissituation och den kanske uppstod på grund av minskningen av hennes antidepressiva medicin, hon slutade kanske för tidigt?
Sen beskriver du hur mycket stress hon har omkring sig och då man har det så omdirigeras känslorna. Då man upplever stark panik och rädsla sätts kroppen i ett alarmläge och då kan flyktkänslor uppstå. Och då känner men heller inte de starka kärlekskänslorna. Men det betyder inte att känslorna har dött eller försvunnit. Känslor kan komma och gå och komma tillbaka då paniken och rädslorna klingar av.
I en sån här situation skulle det allra bästa vara att hon inte agerar på de starka känslorna utan istället försöker att lugna ner sig.
Daglig avslappning på 30 minuter kan coola ner nervssystemet och då man är avspänd får man tillgång till andra känslor.
Uppmuntra henne att ladda ner en app för ”mindfulness” eller ” Avslappningsträning”.
Jag tror det bästa du kan göra just nu är att inte sätta press på henne alls, men betyga henne din kärlek och säg att du kommer finnas kvar för henne då hon har lyckats reda ut sitt kaos.
/Eva