Annons
Annons

Hur slipper jag akne?

23 augusti, 2018
Jag har haft besvär med akne sedan tonåren (är nu 26 år). Jag har tagit p-piller, Yasmin, nu i snart 10 år (även Diane under en kortare period). Det bör kanske tilläggas att jag fick tetracykliner av läkaren innan jag gick över på p-piller, vilket verkligen satte sina spår i mage/tarm som jag fortsatt har besvär med. Och så även i akne i perioder, framförallt när jag stressat. Undviker snabba kolhydrater och en del mejeriprodukter som jag reagerar mot. Jag vill nu sluta med p-piller men är orolig att aknen förvärras, vilket gör det svårt att ta steget. Vilka är dina bästa råd?
Annons

Johanna Bjurström svarar

Mitt bästa råd är att rådgöra med din läkare innan du slutar med p-pillren och om det finns några möjliga alternativ. Akne är relaterat till hormoner och uppkommer oftare vid överskott av androgena (manliga) hormoner. De ger ökad talgproduktion och med det trivs även acnebakterien som finns naturligt på huden. Så för att få en lösning på dina problem behöver du både invärtes och utvärtes åtgärder. Hormonsystemen i kroppen tar lång tid att ställa om, så man kan inte vänta sig ett snabbt resultat utan det kan ta lång tid.
Åtgärder att göra själv är, nummer ett, att få ordning på magen. Ät fiberrikt mat och mjölksyrade produkter, finns både som grönsaker och som dryck, gärna en period med tillskott av olika goda magbakterier. Minska rejält på sockerintag. Ett tillskott av B-vitaminkomplex samt Royal Jelly kan hjälpa till.
För yttre vård av huden är det viktigt att inte använda uttorkande produkter, för det triggar huden att öka talgproduktionen. Det finns speciella hudvårdsserier för finnar, blemmor och oren hy i din hälsobutik. De består av mild rengöringsgel, neutraliserande örtansiktsvatten och en ansiktskräm. Sedan finns det också täckstift som både hjälper till att hålla undan bakterier och samtidigt täcka finnarna och ett lokalt verkande acnestift, som man duttar direkt på finnarna. Antibakteriell och antiinflammatoriska örter och växter är det som hjälper till att få ordning på och normalisera huden.
Vänliga hälsningar,
Iréne von Arronet

Dela inlägget
Annons
Annons
Annons
Annons