Annons
Annons

Zarah Öberg

Näringsexpert

Medlem i SNLF, kostrådgivare, hälsopedagog, ayurvedarådgivare, näringsterapeut, fytoterapeut samt mental tränare, NLP Trainer, ICC-coach, yogalärare, Qi Gong-coach och journalist. 

Utöver det har Zarah fem års högskole- och universitetsutbildning inom medicin, farmakologi och miljömedicin, är utbildad inom kinesisk medicin, indisk medicin, näringsmedicin, holistisk medicin, energimedicin, naturmedicin, kinesiologi och mycket mer. Zarah Öberg är en av landets mest anlitade föreläsare och utbildare och hon driver en egen näringsterapeutisk klinik.

Zarah driver även flera hemsidor inom hälsa, kost, personlig utveckling och medicin och skriver för flera av Sveriges medier. Zarahs hemsida är zarahssida.se.

Medlem i SNLF, kostrådgivare, hälsopedagog, ayurvedarådgivare, näringsterapeut, fytoterapeut samt mental tränare, NLP Trainer, ICC-coach, yogalärare, Qi Gong-coach och journalist. 

Utöver det har Zarah fem års högskole- och universitetsutbildning inom medicin, farmakologi och miljömedicin, är utbildad inom kinesisk medicin, indisk medicin, näringsmedicin, holistisk medicin, energimedicin, naturmedicin, kinesiologi och mycket mer. Zarah Öberg är en av landets mest anlitade föreläsare och utbildare och hon driver en egen näringsterapeutisk klinik.

Zarah driver även flera hemsidor inom hälsa, kost, personlig utveckling och medicin och skriver för flera av Sveriges medier. Zarahs hemsida är zarahssida.se.

Läs fler frågor till Zarah Öberg
Stäng

Ställ din fråga till Zarah Öberg

Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Är endogent progesteron samma sak som bioidentiskt progesteron?

10 augusti, 2023

Hej på dig Zarah. Jag har beställt Martiarch progesteronkräm. Jag avser använda den tillsammans med bidrottninggelé för att förbättra ration på progesteronnivån och östrogenet. Jag har läst att du har sagt att det är viktigt med progesteron på grund av nedan:

''Progesteron är ett förstadie till östrogen samt även till andra hormoner såsom kortisol och testosteron''.

Alltså är man stressad och har lågt kortisol kan progesteronet hjälpa till att balansera upp kortisolet, som jag förstår det i alla fall. Hur går det ihop med det här som jag fick via mejl från Matriarch efter beställningen?

''Endogent progesteron är ett förämne till andra hormoner som testosteron, östradiol, kortisol mfl. Den omvandlingen sker dock i andra celler. Progesteron som tillförs kommer INTE att fungera som förämne och bilda andra hormoner. Däremot bildas vissa neuroaktiva ämnen vid nedbrytningen i levern, till exempel allopregnanolon.''

Stämmer det? Är endogent progesteron samma sak som bioidentiskt progesteron, fattar inte? Kan inte tillfört progesteron påverka min låga kortisolnivå alls? Supertacksam om du ville reda ut det här åt mig.
Annons

Zarah Öberg svarar

Hej och tack för din fråga,

Det stämmer inte riktigt, utan progesteron bildas av kolesterol och är förstadie till kortisol, kroppens stresshormon. DHEA, som också bildas av kolesterol, är i sin tur förstadie till testosteron och alla tre östrogener (östron, östradiol och östriol).

Dock så skulle jag inte rekommendera att du behandlar med bidrottninggele och progesteronkräm om du inte har mätt dina nivåer av dessa könshormoner i ett salivprov. Det är viktigt att arbeta med alla steg i cykeln och om man exempelvis har låga nivåer på progesteron, så behöver man vanligtvis även behandla östrogen- och kortisolnivåerna. När du använder progesteron så skyndar du på cykeln och då är det viktigt att efterföljande steg i cykeln (i detta fall kortisol) också fungerar optimalt. Om du har haft mycket stress och har lågt kortisol, så kan du inte bara behandla med progesteronkräm utan du behöver även stötta dina binjurar på ett bra sätt. De gånger patienter får negativ effekt av progesteronbehandling är vanligtvis just när de behandlar progesteron och inte kortisol. Det är alltså mycket mer avancerat än så, och man behöver mäta alla steg i cykeln för att få en bra bild och för att stötta alla steg. Det ger inte heller bra effekt med progesteronbehandling om östrogen ligger lågt.

Vad gäller bidrottninggele, så är det ett naturligt fytoöstrogen som höjer E2, det vill säga östradiol. För att det ska ge god effekt, så behöver du vara säker på att du konverterar östrogen korrekt från E1 (östron) och E2 (östradiol) till E3 (östriol). Om problemet från start är att du inte konverterar östrogen, så är det viktigt att se över alla steg för god konvertering. Det är bara när det förekommer brist på E2 som kosttillskott eller läkemedel med östradiol kan bidra på ett positivt sätt. Om du inte har brist på E2, utan har ett konverteringsproblem, så kommer du istället att få högre och högre E2, medan E3 fortfarande ligger lågt. Dessa aspekter är viktiga vid hormonell obalans, då det annars är risk att man behandlar fel och får nya eller större besvär.

Endogent betyder progesteron som hör till systemet, medan exogent innebär att det kan verka utanför systemet. När du tillför bioidentiskt progesteron så verkar det endogent och kan inte konvertera till kortisol, men din egen produktion (du har ju alltid egen produktion oavsett om den är låg eller hög) kan konvertera vidare och behöver då inte användas till att även bibehålla normala progesteronnivåer eftersom du tillför det via krämen. När du tillför krämen så sparar du alltså på systemet. Jag vet inte om det är så de menar, för jag kan inte svara för moodmamas rekommendationer. Jag har generellt rätt annorlunda syn mot andra terapeuter som arbetar med hormoner, då jag är mån om att se till helheten och hur allt konverteras. Det är få som har kunskap om konvertering och hur allt hör samman, utan många behandlar endast vissa steg i cykeln och får inget bra resultat. Liknande problem ser man inom andra områden där man också behöver se till helheten för att få ett bra resultat.

Jag ser dagligen hur patienter återhämtar sig efter utmattning men det kräver mer än bara progesteronkräm då det endast är ett steg av flera i hormoncykeln. Detta är således mycket mer avancerat än vad du har fått bilden av, och jag rekommenderar aldrig att man bara använder progesteron eftersom låga progesteronvärden vanligtvis beror på långvarig stress och då behöver man även arbeta med kortisol och andra könshormoner. Ibland behöver man även se över signalsubstanser, som samverkar med hormoner. Men på grund av ovan nämnda förklaring, så återhämtar sig kortisolvärdet om/när du behandlar progesteronnivåerna men hos många så blir det en negativ effekt om man inte behandlar kortisol samtidigt som progesteron. Detta eftersom de ingår i samma cykel och behandling kräver att alla steg fungerar och konverterar vidare korrekt. Jag rekommenderar aldrig bara progesteronkräm eller att man endast behandlar ett hormon. Progesteron lyfts ofta till skyarna, men det finns många som får biverkningar från progesteronkräm och då beror det nästan alltid på att binjurarna inte fungerar optimalt. Man kan då uppleva trötthet, att man mår sämre av krämen samt hjärtklappning med mera.

I ditt fall, så vore det bästa att börja med att mäta dina könshormoner så att du vet vad du behöver och i vilken dos. Att behandla utan provsvar att utgå ifrån och med endast progesteron ger sällan bra resultat, utan man behöver veta exakt vad som krävs och vilka steg som behöver behandlas. Bioaktiva hormoner mäter man i salivprov, så kallat labrixtest och det är viktigt att man ser över helheten och att man använder sig av ett seriöst labb som har bra mättekniker. Jag rekommenderar alltid Labrix för mätning av könshormoner och kortisol, och jag rekommenderar alltid att man tar hjälp av en duktig näringsterapeut eller naturläkare som är kunnig på hormoner. Det är ingen bra idé att behandla utan värden på hormoner och utan att ta hänsyn till alla hormoner i cykeln. Däremot, så går det såklart jättebra att använda Matriarch som kräm och det gäller även deras andra krämer som E-cream (östriolkräm) och D-cream (DHEA-kräm) då deras produkter är mycket bra. Det viktiga är dock att först veta vad det är du behöver.

Hoppas att detta förtydligade något och som sagt, i de flesta fall så är det mycket mer avancerat än att man bara kan prova progesteronkräm. En del patienter får hjälp av endast progesteronkräm men de flesta har besvär även med kortisolvärdet och behöver då mer hjälp än endast progesteron.

Varma hälsningar Zarah Öberg

Dela inlägget
Annons
Annons
Annons
Annons