Annons
Annons

Zarah Öberg

Näringsexpert

Medlem i SNLF, kostrådgivare, hälsopedagog, ayurvedarådgivare, näringsterapeut, fytoterapeut samt mental tränare, NLP Trainer, ICC-coach, yogalärare, Qi Gong-coach och journalist. 

Utöver det har Zarah fem års högskole- och universitetsutbildning inom medicin, farmakologi och miljömedicin, är utbildad inom kinesisk medicin, indisk medicin, näringsmedicin, holistisk medicin, energimedicin, naturmedicin, kinesiologi och mycket mer. Zarah Öberg är en av landets mest anlitade föreläsare och utbildare och hon driver en egen näringsterapeutisk klinik.

Zarah driver även flera hemsidor inom hälsa, kost, personlig utveckling och medicin och skriver för flera av Sveriges medier. Zarahs hemsida är zarahssida.se.

Medlem i SNLF, kostrådgivare, hälsopedagog, ayurvedarådgivare, näringsterapeut, fytoterapeut samt mental tränare, NLP Trainer, ICC-coach, yogalärare, Qi Gong-coach och journalist. 

Utöver det har Zarah fem års högskole- och universitetsutbildning inom medicin, farmakologi och miljömedicin, är utbildad inom kinesisk medicin, indisk medicin, näringsmedicin, holistisk medicin, energimedicin, naturmedicin, kinesiologi och mycket mer. Zarah Öberg är en av landets mest anlitade föreläsare och utbildare och hon driver en egen näringsterapeutisk klinik.

Zarah driver även flera hemsidor inom hälsa, kost, personlig utveckling och medicin och skriver för flera av Sveriges medier. Zarahs hemsida är zarahssida.se.

Läs fler frågor till Zarah Öberg
Stäng

Ställ din fråga till Zarah Öberg

Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält är dolt när formuläret visas
Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

Jag mår så dåligt innan mens och vill göra ett hormontest, hur gör jag det?

24 juni, 2023

Hej! Jag har haft bekymmer med min mage och mår dåligt innan menstruationen i flera dagar. Jag mår illa, har humörsvängningar, ont i magen och är mycket trött och orkeslös. Jag mår skit i två veckor. Jag är 21 år, och det började när jag var 12.

Har varit hos läkare och de säger att det är IBS.  Jag ser tydligt att det har koppling med mina hormoner och jag vill göra hormontest. Hur ska jag göra?

Annons

Zarah Öberg svarar

Hej och tack för din fråga.

Detta låter som hormonell obalans, och det bästa är att mäta dina hormoner i ett Labrixtest. När man mår dåligt precis innan mens, eller upplever ökad hormonell akne, humörsvängningar med mera, så är det vanligtvis kopplat till obalans mellan östrogen och progesteron. Efter mens, så börjar kroppen att bilda ett ägg genom stegrat östrogen. Östradiol bygger upp ägget och livmoderslemhinnan så att den är näringsrik och tjock. När östrogen är tillräckligt högt, så är ägget tillräckligt stort för att släppa och ägglossning sker. Efter ägglossning stegrar progesteron för att hålla kvar ägget till en förlossning eller till mens. Det som sker precis innan mens, är att progesteron störtdyker för att livmoderslemhinnan ska släppa om ägget inte har blivit befruktat. Värdet på progesteron blir då lågt, vilket gör att östrogen blir högt i förhållande till progesteron. Liknande problem kan ske vid ägglossning, när östrogen är som högst och progesteron inte ännu har börjat stegra. Då blir också östrogen högt i förhållande till progesteron.

Hos en patient med normala hormonnivåer så brukar inte dessa fluktationer märkas, men om det finns obalanser så kan det visa sig med olika hormonrelaterade symtom. Just det som du beskriver kallas för östrogendominans, och det betyder att östrogen ligger för högt i förhållande till progesteron. Det är dock viktigt att känna till att östrogendominans kan uppstå även om östrogen ligger lågt eller normalt, då det är just balansen mellan östrogen och progesteron som avses.

När man har besvär med mage/tarm kopplat till menstruationscykeln, så är det vanligtvis tecken på låga nivåer på E3 (östriol), det sista steget i östrogenomvandlingen. E3 är starkt förknippat med känsliga slemhinnor och torr hy, och kan ge besvär även hos yngre människor om det ligger lågt. E3 handlar mycket om kroppens återfuktning och vid låga nivåer kan slemhinnorna påverkas och bli torrare vilket även märks på mage/tarm eftersom hela matsmältningssystemet består av slemhinnor. Många av mina patienter har besvär med mage/tarm på grund av låga hormoner, så det bästa är att börja med att undersöka dina hormonnivåer. Även låga progesteronvärden kan skapa problem med slemhinnorna och lågt kortisol kan ge besvär på slemhinnorna eftersom kortisol har som uppgift att hålla nere inflammatoriska processer.

Vid misstanke om hormonell obalans, är det alltid klokt att mäta hormoner i ett Labrixtest.  Labrixtest innebär att man mäter könshormoner och kortisolkurva i salivprov, och det är viktigt att mäta med rätt mättekniker och hos ett seriöst labb. Jag använder alltid Labrix för den typen av hormonprover och i ditt fall så är det bästa att börja med en första konsultation, så att man mäter rätt hormoner. Om du önskar mäta ett Labrixtest för hormonell obalans, så bör du kontakta en naturläkare eller näringsterapeut som är specialiserad på hormoner och signalsubstanser. Jag och många fler arbetar på distans, så det går bra att beställa konsultation och provtagning oavsett var du bor. En duktig terapeut kan hjälpa dig reda ut vilka hormoner som bör mätas och som kan ge dig en bra rekommendation utifrån dina provsvar. Det viktigaste är att se över balansen/ration mellan östrogen och progesteron samt dina 3 östrogener och hur de konverteras. Dock så kan det vara bra att se över DHEA och kortisolkurva om du har haft långvarig stress.

Varma hälsningar Zarah Öberg

Dela inlägget
Annons
Annons
Annons
Annons