De fem finalisterna – och juryns motivering:
1. Festis Guanabana pineapple"Av namnet att döma skulle man kunna tro att denna fruktdryck var smaksatt med guanabana. Och den innehåller faktisk puré av denna tropiska frukt, men endast 0,003 procent. Alltså tre tiotusendelar eller 15 milligram per flaska. Purén från en enda frukt räcker till 66 000 flaskor. Det är förstås alldeles för lite för att ge drycken någon smak. Den ytterst lilla mängden puréad frukt är bara där för syns skull, för att lura oss att smaken inte bara är fejkad med aromer, när den i själva verket är just fejkad med aromer."
2. Lätta Original
Det klassiska lättmargarinet Lätta stoltserar med rapsolja och kärnmjölk på flera ställen på förpackningen: "Gjord med svensk rapsolja och smakrik kärnmjölk". Dessutom är den är dekorerad med rapsblommor. Man lyfter också fram att margarinet är tillverkat i Sverige. Först i den finstilta texten på baksidan kan man läsa att den största ingrediensen, utöver vatten, är den betydligt mer långväga och av både miljö- och hälsoskäl ifrågasatta palmoljan."
3. Oatly Havregurt naturell
"Yoghurt har en levande bakteriekultur. För vissa är det ett av skälen till att man äter den. När man gör vanlig yoghurt pastöriseras mjölken innan den syras med mjölksyrabakterier. Det är till och med förbjudet att pastörisera produkten efter syrningen, eftersom bakteriekulturen då förstörs. Havregurt är ett försök att imitera yoghurtens konsistens, smak och användningsområde, vilket förstås namnet anspelar på. Den är dock ultrahögpastöriserad efter syrningen, vilket gör att alla bakterier är döda när den hamnar i frukosttallriken."
4. Garant Ekologisk kallpressad grönsaksjuice
Namnet "Ekologisk kallpressad grönsaksjuice" lockar nog många hälsomedvetna. På framsidan räknas rödbeta, selleri och fänkål upp och rödbetan avbildas dessutom därunder. Ingenstans på denna spansktillverkade juice antyds att denna juice skulle innehålla något annat än grönsaker. Men i själva verket består den till cirka två tredjedelar av betydligt mindre eftertraktad äppeljuice. Andelen fänkål är dessutom bara 0,08 procent."
5. Glacéau (Coca Cola) Smartwater
"I motsats till vad namnet antyder är detta vatten, som ägs av läskjätten Coca-cola, på intet sätt smartare än annat flaskvatten. Tillverkningen sker bara på ett krångligare sätt. Först "ångdestilleras" vanligt källvatten eller mineralvatten, beroende på fabrik, för att ta bort de naturligt förekommande mineralerna. Sedan tillsätts mineraler istället på konstgjord väg. Processen är näringsmässigt värdelös och med ett pris på 40 kronor litern ofta flera gånger dyrare än odestillerat källvatten eller mineralvatten. Transporterna från fabrikerna i Storbritannien respektive Nederländerna kan inte heller sägas vara särskilt smarta."
För fjärde året i rad delar konsumentföreningen Äkta vara ut antipriset ”Årets matbluff” till årets mest vilseledande livsmedelsprodukt. Bland årets finalister återfinns produkter från flera välkända varumärken.
– Här har man verkligen lurat kunderna, säger Björn Bernhardson, en av jurymedlemmarna, till Fri Köpenskap.
Av 120 nominerade produkter har fem finalister valts ut. Dessa har valts utifrån det krassa kriteriet att de helt enkelt anses bluffa mest i sin marknadsföring.
I juryn sitter bland andra Björn Bernhardson, medgrundare av Äkta vara. För Fri Köpenskap förklarar han hur juryn definierar en livsmedelsbluff.
– Att man försöker lura sina kunder. Att som Garant marknadsföra en produkt som en kallpressad grönsaksjuice när den i själva verket innehåller två tredjedelar äppeljuice till exempel. Eller att som i Lättas fall klä produkten med rapsblommor och sälja in den som ett svensktillverkat margarin med svensk raps och smakrik kärnmjölk samtidigt som den nästa största ingrediensen efter vatten visar sig vara importerad palmolja.
"Priset" har medfört förändring
Två tredjedelar av alla produkter som varit finalister sedan Äkta Vara startade antipriset 2015 har antingen plockats bort ur sortimentet, förbättrat sig och blivit mindre bluffiga, berättar Bernhardson för tidningen.
– Det är precis det vi vill åstadkomma. Vi vill avslöja produkterna och få livsmedelsbranschen att tänka om.
Livsmedelsjätten: "Kritiken befogad"
I år kom förändringen fort. Nästan omedelbart efter att finalisterna offentliggjordes valde Axfood, som står bakom produkten Garant Ekologiska kallpressade grönsaksjuicen, att backa - och medge sig skyldiga.
– Vi tar alla former av kritik på allvar. Speciellt sådan som är befogad. I det här fallet är kritiken det, säger Claes Salomonsson, presschef på Axfood, till Fri Köpenskap.
Han får medhåll från Björn Bernhardson:
– Garant har marknadsfört sin produkt som en kallpressad grönsaksjuice när den i själva verket innehåller två tredjedelar äppeljuice. Inte ens på baksidan får man veta andelen äppeljuice eftersom det inte är lag på att skriva ut det, säger han till Fri Köpenskap.
Bernhardson berättar vidare att han tror att Axfood har gjort ett medvetet val när det undanhållit den höga mängden äppeljuice. Detta eftersom den innebär en hög andel socker, vilket många konsumenter vill undvika.
– Jag förstår att det är lättare att göra en juice god med äpplen snarare än rödbetor, selleri och fänkål som det står på produkten men de konsumenter som druckit juicen i god tro att de väljer ett nyttigare alternativ baserat på grönsaker har blivit lurade.
LÄS OCKSÅ: Tre stora företag fällda för vilseledande vegoreklam
Både pudlar – och förändrar produkten
Axfood, som bland annat äger Willys och Hemköp, meddelar nu att de kommer att förändra produkten.
– Det är helt fel att kalla produkten grönsaksjuice när den innehåller så stor del frukt. Vi behåller produkten men byter namn på förpackningen och kallar den enbart juice i fortsättningen. Den här gången blev det tyvärr fel och vi beklagar det, konstaterar Claes Salomonsson.
LÄS OCKSÅ: Skärpt lagstiftning kring matfusk – ska kunna ge fängelsestraff
Här kan du rösta på "Årets matbluff".
Av Isabelle G Hedander
Vill du läsa fler liknande artiklar?
Gilla Kurera på Facebook och signa upp dig för Kureras nyhetsbrev så missar du inget!