Annons
Annons

”Efter 14 dagar hade jag ingen värk i knäna”

Att åka landet runt som dansbandsmusiker är ett drömjobb för Micke Ahlgren som gjort det i decennier. Men det är samtidigt ett bitvis slitigt jobb som med åren lett till artros och värk i knäna. Om han inte upptäckt ett kosttillskott med fettsyror från en säregen mussla hade han kanske tvingats lägga sin bas och mikrofon på hyllan.

 

Carolina Eriksson

Webbredaktör
26 januari, 2026
Micke Ahlgren på en segelbåt

 27 000 timmar eller 7 700 spelningar – under så lång tid har musikern Micke Ahlgren stått på scen genom åren. Ända sedan 1971 har han nämligen kuskat land och rike runt med sitt dansband, som han både är basist och sångare i.

– Vårt ursprungliga namn var Roynes, men 1990 bytte vi namn till Micke Ahlgrens. Idag spelar vi 120-130 dagar om året, tre och en halv timme per kväll, berättar Micke.

Han började spela mycket tack vare sin mamma som ägde en ”Hallelulia-knäppare” (en akustisk gitarr) när han växte upp.

– Mamma spelade och sjöng barnvisor för oss barn och det väckte nog mitt intresse. Sen kom Beatles och då var saken klar… jag skulle bli musiker! 

Ett slitigt jobb –men det bästa

Det roligaste med att spela är mötet med människor i kombination med att stå på scenen och underhålla, tycker Micke.

Annons
Annons

– Jag tror att inget annat jobb ger så mycket feedback, bekräftelse och energi som just vårt jobb.

Det svåraste är å andra sidan slitet med att bära instrument, samt alla långa resor i buss och många tråkiga timmar på kontoret, samt att vara borta från familjen i långa perioder, vilket kan kännas tungt.

– Ett oglamoröst och för kroppen tungt och slitigt jobb, men som i slutänden leder fram till det bästa jobb man kan ha, summerar Micke.

Han har i det stora hela mått bra fysiskt genom livet. Motion och styrketräning har han fått sin beskärda del av genom att bära instrument och stå på scenen. Men runt år 2010 började han känna värk i knäna och snart konstaterades begynnande artros i knäna. Något som kanske inte är så konstigt efter alla år av kånkande och stående på scen med en sju kilos bas på axeln, resonerar Micke. 

Värk i knäna vid läggdags

Stelheten gjorde sig framför allt gällande när han skulle gå ur bilen efter en körning. Men det som påverkade honom mest var värken när han skulle sova.

Annons
Annons

– Det var svårt att hitta ett läge i sängen där molandet upphörde. På scenen har jag upplevt mindre besvär, men det beror nog på att jag har varit ganska rörlig när jag spelat. På fritiden sommartid har jag alltid seglat och då varit ganska mycket i rörelse och tycker inte att smärtan och stelheten har begränsat mig då heller.

Under ett besök till mataffären fick Micke av en slump upp ögonen för ett kosttillskott för lederna.

– Jag skulle handla middagsvarorna och träffade då en kvinna som jag mött som dansgäst flera gånger. Hon frågade så där som man gör: ”Hur har du det?”. Jag skojade och sa: ”Det är väl lite artros här och där, men annars är det bra!” Då berättade hon om ett tillskott som hade hjälpt henne och som hon tyckte att jag skulle testa.

Micke hade aldrig hört talas om preparatet innan och kände sig lite skeptisk, men bestämde sig ändå för att prova tillskottet tack vare kvinnans lovord. Han köpte en ask i en hälsokostbutik och följde råden som stod på den.

– Jag minns inte exakt hur lång tid det tog innan jag märkte skillnad, men efter 14 dagar hade jag i stort sett ingen värk i knäna när jag skulle sova. Jag blev imponerad men tänkte att värken kanske bara hade försvunnit tillfälligt. Men det håller i sig fortfarande.

Främjar ledhälsa – hos både människa och djur

Kosttillskottet i fråga innehåller fleromättade omega-3 fettsyror (EPA, DHA och ETA), utvunna ur den grönläppade musslan från Nya Zeeland som främjar ledhälsa genom sina antiinflammatoriska egenskaper.

Grönläppad mussla är en kraftfull ingrediens som även används i husdjurspreparat – något som Micke fick reda på genom ett lustigt sammanträffande. När han först träffade sin sambo Maria och berättade för henne om kosttillskottet så kände hon nämligen redan till det, genom sitt yrke som fysioterapeut för hundar!

– På veterinärstationen hon jobbade på kunde de ta bort den smärtstillande medicinen Metacam hos 80 procent av hundarna och ersätta det med just grönläppad mussla. Eftersom det är en viktig ingrediens i mitt tillskott så fick jag en förklaring och bekräftelse på att det fungerar, säger Micke.   

Ätit tillskott i 15 år – och vill inte sluta

Idag har han ätit tillskottet i närmare 15 år och jobbar fortfarande för fullt.

– Jag spelar trots att jag kunnat bli pensionär för länge sedan. Jag har ju inget facit på hur länge jag kunnat jobba om jag inte ätit tillskottet, men jag är övertygad om att det har påverkat min möjlighet att kunna fortsätta göra det roligaste jag vet.

Det enda förändring som Micke har gjort i övrigt de senaste fem åren är att sakta men säkert gå ner i vikt.

– Det påverkar ju naturligtvis också lederna på ett positivt sätt, om man har gått med övervikt.

I framtiden hoppas Micke på att få fortsätta spela i sitt band. Han kommer fortsätta att äta tillskottet för lederna, eftersom han mår för bra av det för att sluta.

– Och så vill jag fortsätta att segla min båt som jag älskar!

Foto: Maria Knutas

Micke spelar bas och sjunger i sitt egna dansband på heltid sedan flera decennier tillbaka. (Foto: Fredrik Sandberg)

Fakta

Micke Ahlgren

Ålder: 71 år.

Bor: Född och uppvuxen i Uppsala. Bor idag i ett utbyggt och moderniserat soldattorp med ursprung från 1700-talet på landet utanför Enköping.

Gör: Musiker och driver heltidsbandet Micke Ahlgrens.

Familj: Min sambo Maria, dotter Moa och hennes man Anders och barnbarnen Herta och Ture samt vår underbara Bordercollie Easy

Så mår jag bra: Jag älskar livet och mötet med människor. Jag har privilegiet att fortfarande få njuta av detta.

Fakta

Grönläppad mussla kan lindra värk och stelhet

  • Den sällsynta grönläppade musslan växer utanför Nya Zeelands kust, och enbart där. Där lever den i ett av världens renaste vatten och livnär sig på mikroplankton och alger.
  • Maorierna, landets ursprungsbefolkning, har ätit den grönläppade musslan i flera hundra år mot bland annat ledbesvär.
  • Musslorna har fått sitt namn av sina grön-bruna skal med en tydlig grön kant (läpp).
  • De utgör en rik källa till antiinflammatoriska omega-3 fettsyror.
  • Musslorna innehåller även mineraler som zink och magnesium.
  • Tillskottet som Micke äter innehåller de tre omega 3-fettsyrorna EPA, ETA och DHA som kan lindra inflammatoriska ledbesvär som artrit och artros, med värk och stelhet i lederna. Det är helt ”rent”, det vill säga fritt från tillsatser av exempelvis mineraler, det har studerats i ett 20-tal studier och när det kom ut på marknaden var det först ut i sitt slag.
  • I en dubbelblind studie där 80 patienter med knäartros under ett halvår fick äta antingen placebo eller ett kosttillskott (Lyprinol) med omega-3-fettsyrorna EPA, ETA och DHA utvunna ur grönläppad mussla från Nya Zeeland – så rapporterade den grupp som åt kosttillskottet en minskning i smärta som var större än de som fått placebo. De upplevde även förbättrad fysisk funktion och psykiskt mående.
  • En studie från 2023 visade även att samma produkt (tillskott med grönläppad mussla från Nya Zeeland) underlättade muskelåterhämtning efter träning hos män.
Annons